29 Mart 2023

Oğlum Kayra Başarılı Kariyerine A3 Zaferi Ekledi

6 farklı hipodromda 20 yarış kazanan Oğlum Kayra (Magrip-Kebir Güzeli/Alaz), yarış kariyerinin 21. galibiyetine A3 Şanlıurfa’nın Kurtuluşu Koşusu’nda ulaştı ve ilk Grup koşu galibiyetini elde etti. 10 yaşındaki safkan böylece başarılı kariyerini Grup koşu galibiyeti ile taçlandırmış oldu.

Oğlum Kayra Başarılı Kariyerine A3 Zaferi Ekledi

Çok iyi bir start çıkışıyla liderliği alan Oğlum Kayra, ilk metrelerde aldığı avansı düzlüğe taşıdı. Son 200’e girilirken rakiplerinin atakları sıklaşsa da Oğlum Kayra’nın her rakibine bir cevabı vardı ve son metrelerdeki etkili performansıyla farkı daha da açarak bu önemli koşuyu jokeyi Menderes Avşar ile 4,5 boyluk farkla kazandı. Çok çekişmeli geçen ikincilik mücadelesinde Hedbe (Berksoy-Dizi/Kökmenhan) ikinciliği almayı başardı, Yağızalp (Kara Yağız-Mars/Volga.2) ise üçüncü oldu. Koşuya Adana’dan gelen ve AGF sıralamasında ilk 2 sırada yer alan atlardan favori Zafer Meydanı 8. olurken, Mahzunkral ise koşudan 5.likle ayrıldı.

2013 yılında mesafesi 1200 metre olarak değiştirilen Şanlıurfa’nın Kurtuluşu Koşusu’nun en iyi derecesi de bu koşuda gerçekleşti. Koşuyu 1.21.52 ile kazanan Oğlum Kayra, koşuya verdiği sert tempoya rağmen sonlarda koruduğu hızıyla çok iyi bir derece gerçekleştirmeyi de başardı.

Oytun Yağız Göksel

Paylaşım

Diğer Yazılar