11 Aralık 2022

TJK Aygır Tanıtım Etkinliği Düzenledi

TJK yeni aygırlarını Karacabey Pansiyon Hara ve İzmit Aşım İstasyonunda gerçekleştiridiği organizasyonla yetiştiricilere tanıttı. Etkinliğe at sahibi, antrenör ve diğer sektöd paydaşlarında da yoğun bir katılım vardı.

TJK Aygır Tanıtım Etkinliği Düzenledi

Son yıllarda önemli aygırları Türkiye’ye getiren TJK, pandemi ve sonrasındaki süreçte bu aygırlar için genel bir tanıtım organizasyonu gerçekleştirememişti. Sektör paydaşlarına ve iletişim araçlarıyla da yurtdışındaki takipçilerine, aygırlarımızın son durumlarının haberleştirilmesi amacıyla, Aygır Tanıtımı Organizasyonu için Bosphorse olarak talepte bulunmuştuk. TJK, sektör için gerekli olduğuna inandığımız bu etkinliği kendi bünyesinde laikiyle gerçekleştirerek önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı.

İlk olarak 11 Aralık’ta Karacabey Pansiyon Hara’da bulunan TJK Aygırları için düzenlenen tanıtım etkinliğinde havanın kapalı olması sebebiyle Aygırlar aşım istasyonu içerisinde tanıtıldılar. Banknote, Epaulette, Kluger ve Super Saver’ın tanıtıldığı organizasyo ’da sağlık sorunları bulunan Tilsit ringe çıkmazken, katılımcılar onu ahırında görme şansı buldu. TJK aygırlarının yanı sıra misafir aygırlar da Karacabey ziyaretine katılan atçılar tarafından ahırlarında ziyaret edildi. Pansiyon Hara’da kısrakları bulunan yetiştiriciler, kendi kısraklarını da görme şansını buldular. Gidiş, geliş ve organizasyon boyunca TJK yetkilileri misafirlerle tek tek ve özel olarak ilgilendiler.

İkinci tanıtım günü ise daha fazla katılımcı ile İzmit Aşım İstasyonunda 17 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirildi. Diğerinden çok daha güzel bir havada gerçekleştirilen organizasyon, katılımcılar tarafından tam not aldı. Uzun yıllardır Türk atçılığına birçok başarılı safkan kazandırmış Victory Gallop’un özel bir ilgiyle takip edildiği etkinlikte Bodemeister, Authorized, Victoire Pisa, Klimt, Battleground, Myboycharlie ve Lion Heart’da ringe çıktılar.

İzmit Merkez Aşım İstasyonu Müdürü Veteriner Hekim Fatih Mehmet Derelli’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen organizasyonda, at sahibi, antrenör ve çok sayıda yetiştirici de yer aldı. Aygırlar hakkında gelen tüm sorulara detaylı bir şekilde cevap veren Derelli, tanıtım etkinliği bittikten sonra da birçok yetiştiricinin aşım sezonuyla ilgili sorularını teker teker cevapladı.

Dünya atçılığında yıllardır yapılan bu organizasyonun uzun yıllar, özel haraları da kapsayacak şekilde yapılabilmesi hem yetiştiriciler hem de at sahiplerine büyük fayda sağlayacaktır. Özellikle kısrağını çekmeyi planladığı aygırın son durumunu görmesi açısından, yetiştiriciler için büyük öneme sahip bu tanıtımlar ayrıca farklı zamanlarda aygırları göstermek yerine, tek etkinlikle hepsini göstererek, tesisin iş yükünü de hafifletecektir.

Mehmet Marangoz

Paylaşım

Diğer Yazılar