29 Ekim 2022

Son Sözü O Söyledi, Final Dance

3 ve yukarı yaşlı İngiliz atları için sezon finali olarak da görülen G1 Cumhurbaşkanlığı Koşusu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü koşuldu. Özellikle Gazi Koşusunda başarılı olan 3 yaşlı taylar ile önceki jenerasyonları bir araya getirmesi bakımından da büyük önem taşıyan bu koşu, her sene dönemin en iyi atlarını ağırlamaktadır.

Son Sözü O Söyledi, Final Dance

Geçen senenin kuşkusuz en iyi atı Burgas (King David – Thisbe / Yavuzstar) ile bu senenin en iyi atı olmaya aday Final Dance (Declaration Of War – Finnie Mac Cool / Giant’s Causeway) arasında geçmesi beklenen yarışın büyük favorisi Burgas’tı.

Koşuya tempo verecek isimlerin azlığı sebebiyle tüm atlar son düzlüğe yakın aralarla çıktılar. Orta kulvarda yer tutup, rakibi Burgas’a oranla daha avantajlı konumda ataklarına başlayan Final Dance, son iki yarışını kazandığı jokeyi Ayhan Kurşun’la bu önemli koşuda da birinciliğe uzandı. Start çıkışında biraz geriye düşmesi, temponun yavaşlığı, rakibinin viraja daha iyi konumda girmesi gibi dezavantajlara rağmen Burgas, kalitesine uygun bir yarış yaptı ama 4 kg’lık farkın da etkisiyle genç rakibine yarım boyla geçilerek ikincilikte kaldı. Yarışı en geride takip eden Zala Bey (Agresivo – Automatic Control / Al’s Theatre) düzlük boyu dışındaki rakibini atlayamayınca koşuyu üçüncü bitirirken, beklentilerin üzerinde yarış yapan 3 yaşlılar Age Of Fire (Torok – Ateşin Kızı / Marlin) ile Go Hero (Torok – Setryn / Strike The Gold) at başı dördüncü oldular.

Koşuya katılan dört 3 yaşlı tayın yarışı ilk 5’te bitirmesi hem önemli bir detay hem de Burgas’ın dezavantajlarına rağmen iyi koştuğunun ispatı gibiydi. Geçen sene çok başarılı yarışlar koşup, ara vermeden gittiği Dubai’de güzel bir dördüncülük yapıp tekrar Türkiye’ye dönen Final Dance, Erkek Tay Deneme ve Ankara Koşusu gibi iki klasik koşunun galibi. Yoğun geçen sezonu, ilk kez kendinden yaşça büyük rakipler arasında katıldığı ve kazandığı bu koşuyla tamamladı. Son 6 koşusunda, üçü G1 olmak üzere,5 birincilik elde eden safkan, Türkiye’deki yarışlarında bir kez, Gazi Koşusunda dördüncü kaldı.

Mehmet Marangoz

Paylaşım

Diğer Yazılar