7 Nisan 2024

Oğuzun Rüyası Gerçekleşti

Sezonun ikinci grup 1 yarışı olan Akdeniz Derbisi, 7 Nisan Cumartesi günü Adana Yeşiloba Hipodromu’nda koşuldu. Bu koşu aynı zamanda Adana’daki tek Grup 1 koşu olma özelliğini de taşıyor. 1971 ve 1972 yıllarında çim pistte koşulan yarış, son 16 yıldır kum pistte koşuluyor.

Oğuzun Rüyası Gerçekleşti

İlk yıllarda farklı statüler ve mesafelerde koşulan Akdeniz Derbisi, 2019 yılından beri G1, 2020 yılından beri de 2100 metre olarak bugünkü haliyle koşuluyor. Her sene kum pistin uzun mesafedeki en iyi atlarını ağırlayan koşuya bu sene 13 safkan için kayıt yaptırılmıştı. Ancak, Ege Derbisi galibi Kayı Beyi (DrFong-Starlarks/Mujahid) yarıştan birkaç gün önce talihsizlik yaşayıp start almayınca 12 safkanın mücadelesini izledik.

Oğuzun Rüyası Gerçekleşti

Akdeniz Derbisi’nde zafere Oğuzun Rüyası uzandı

Koşuda öne çıkan bir isim olmayınca her safkan şanslı hale gelmişti. Yarışın başlarında Ghost Cat (Mehmet Bora-Balerina/Mountain Cat) liderliği jokeyinin teşvikleriyle alarak koşuya tempo verdi. Bu safkanın temposunu bozmak isteyen atlar olsa da özellikle son 600’de yarışı domine etmeye başlayan safkan son 400 metreye de en yakın rakibinin 5 boy önünde girdi. Yarışı en geride takip eden Oğuzun Rüyası (Native Khan-Ateş Hanım/Karabeyhan) bir anda artan temposuyla son 600’de yedinciliğe son 400’de ise ikinciliğe girip öndeki rakibini kovalamaya başladı. Temposunu sürekli koruyan safkan son 100 metrede Ghost Cat’i de geçerek jokeyi Hışman Çizik ile zafere uzandı. Ghost Cat diğer rakiplerine direnerek ikinciliği kurtarırken, orta grupta yarışı takip eden Vaiz (Mendip-SeaSecret/Yonaguska) üçüncü ve ön gruptaki Zolo Muum (Papa Clem-Controllable/Al’s Theatre) ise dördüncü oldu.

Oğuzun Rüyası Gerçekleşti

Yarışı ilk iki sırada bitiren safkanların ortak özelliği, antrenörlerinin Seit Kan olmasıydı. Taylığından beri ilgilendiği Ghost Cat ile ikinci olan Seit Kan, 6 ay önce idman etmeye başladığı Oğuzun Rüyası ile de galibiyete uzandı. At sahibesi Sesil Hatice Topçu adına koşan ilk tay olan Oğuzun Rüyası, bu birinciliğiyle önemli bir başarıya imza attı. Yarış öncesi farklı jokeylerle yarışa katılan safkan, koşu öncesinde de binmelerini teklif edilen jokeyler başka atları tercih edince jokeyi Hışman Çizik’le buluşmuş oldu.

Kariyerindeki 13. grup 1 yarış galibiyetine ulaşan Hışman Çizik Akdeniz Derbisi’ni ilk kez kazanırken, yarış sonrası sevinci görülmeye değerdi. Bu yarışın temposunu atın ilgilileriyle kafalarında kurguladıklarını belirten jokey, safkan sürpriz bir sonuca imza atmış gibi görünse de ekip olarak kazanacaklarına çok inandıklarını belirtti. Antrenör Seit Kan ise bu yarışı kazanmanın kendileri adına çok önemli olduğunu belirtirken, yarış öncesi ne düşündüysek o oldu dedi. “Virajı Ghost Cat önde farkla dönünce onun kazanacağını düşündüm ama sonra Oğuzun Rüyası’nın sprintini gördüm ve o anda ilk ikide bitireceğimizi anladım. Emeği geçen tüm ekip arkadaşlarımı tebrik ediyorum. At sahibemize de hayırlı olsun. Çok mutluyum”…

Mehmet Marangoz

Paylaşım

Diğer Yazılar