7 Ekim 2022

Oğlum Doruk Işıldıyor

4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına ait G1 Byerley Türk Koşusu, 7 Ekim’de Veliefendi Hipodromu’nda koşuldu. 2000m sentetik pistte düzenlenen koşu G1 19 Mayıs Koşusu ile aynı pist ve mesafede koşuluyor. İki yarış arasındaki tek fark, bugünkü koşuya 3 yaşlıların da katılabilmesi.

Oğlum Doruk Işıldıyor

Bu sene sadece Ascot (Mendip – Alaz / Strike The Gold) 3 yaşlı olarak katılınca, Byerley Turk Koşusu bir nevi 19 Mayıs Koşusunun tekrarı gibi oldu.

Yarışın temposu her ne kadar ilk metrelerde yavaş olsa da sonraki her geçen metre artınca, orta grupta giden atların lehine olmaya başladı. Bu tempoları çok seven Oğlum Doruk (Bosporus – Carolina Reaper / Victory Gallop) ve yarış boyunca birlikte gittikleri Vincitore (Victory Gallop – Elevato / Kaneko) düzlüğe farklı kulvarları seçseler de son 300’de yine önde buluştular. Kısa süren mücadele sonrasında her geçen metre temposunu artıran Oğlum Doruk jokeyi Gökhan Kocakaya ile rakibini ikincilikte bıraktı. Öndeki gruba yakın giden Cagner (Victory Gallop – Caminando / Mountain Cat) üçüncü, yine son ataklarıyla Zafer Ateşi (Win River Win – Gold Hyperion / Pharly) dördüncü oldu.

Bu yarışı koşan ve tabelada yer bulan isimlerde değişiklik olsa da iki koşu arasında değişmeyen tek şey; kazanan Oğlum Doruk oldu. O koşuyu jokeyi Özcan Yıldırım ile kazanan safkan bu sefer Gökhan Kocakaya ile kazandı. 3 yaşlı olarak yarış hayatına başlayan safkan ilk senesinde katıldığı 15 yarışta sadece 4 birincilik elde ederken, bu sene katıldığı yedi koşunun üçü Grup 1 olmak üzere dördünü kazanmış oldu. Sadece sentetik ve kum pistte, yarış seçilerek koşulan safkanın kış sezonunda performansını artırması bekleniyor.

Mehmet Marangoz

Paylaşım

Diğer Yazılar