3 Ocak 2023

Müthiş İkilinin Japan Cup Zaferi, Vela Azul & Ryan Moore

Japonya’nın uluslararası anlamda en prestijli ve yaklaşık 8.364.000 $ ile en yüksek ikramiyeli iki koşusunda biri olan G1 The Japan Cup 27 Kasım günü Tokyo Hipodromu’nda koşuldu.

Müthiş İkilinin Japan Cup Zaferi, Vela Azul & Ryan Moore

1981 yılından bu yana düzenlenen Japan Cup’a ilk yılında, Türkiye’den de Dersim (Calaboose-Saika/Floche Royale) davet edilmiş, fakat Japonya’da hazırlıklarını sürdürürken sakatlandığı için koşamamıştı. Çim pistteki 2400 metrelik koşuya bu yıl, Avrupa’dan 4 safkan katıldı ve 6.’lıkta kalan G1 Prix Jean Romanet galibi Grand Glory (Olympic Glory-Madonna Lily/Daylami) en iyi sonucu alan isim oldu.

Bu yılki koşuyu Ryan Moore’un kusursuz binişi ile Vela Azul (Eisin Flash-Vela Blanca/ Kurofune) kazandı. 2017 doğumlu safkan ilk G1 birinciliğini elde etti. Yaklaşık 1,5 ay önce Hansin Hipodromu’nda koştuğu ve kazandığı G2 Kyoto Daishoten de yarış yaşamındaki ilk grup mücadelesi olmuştu. 6 birinciliğe sahip olan safkanın, 4 koşuyu bu yıl içinde kazandığını görüyoruz. Vela Azul ayağındaki kemik sorunları nedeniyle, 3 yaşlı döneminden, 2022’ye kadar kum pistte koştu.

18 safkanın katıldığı Japan Cup’ın -beklenenin aksine- yavaş tempoda gitmesi, safkanlar için son metrelerde ciddi trafik sorunları yarattı ve jokeylerin büyük bölümü bundan şikâyetçi oldular. Safkanıyla sprint yapabilecek koridor bulması çok güç görünen Ryan Moore, bariyer dibindeki Weltreisende’nin (Dream Journey-Mandela/Acatenango) sağrısında son metrelere kadar sabırla bekledi ve orada bir an için oluşan boşluğa girerek koşuyu 2:23.70 ile kazandı. Dıştan güçlü ataklarla gelen favori Shahyar’ı (Deep Impact-Dubai Majesty/Essence of Dubai) ¾ boy farkla geride bıraktı, Weltreisende de boyun farkıyla 3. oldu.

THE QUEEN ELIZABETH II CUP – GERALDINA

İlk kez 1976 yılında 3 yaşlı dişi taylar için düzenlenen bu koşuya, 1996 yılından itibaren 3 ve yukarı yaşlı dişi safkanlar katılabiliyor. Çim pistteki 2400 metrelik yarışın mesafesi de 1996’dan itibaren 2200 metreye indirildi. The Queen Elizabeth II Cup, Japonya’da 3 ve yukarı yaşlı dişilerin katılabildiği tek G1 mücadele olarak düzenleniyor.

Koşuyu kazanan Geraldina (Maurice-Gentildonna/Deep Impact) ilk G1 galibiyetini elde etti. Cristian Demuro’nun bindiği 4 yaşındaki safkan, yumuşak pistteki 2200 metrelik koşuyu 2:13.00 yaparak kazandı. 18 starttan çıkıp, sürekli pistin dışında kalması ve virajları hayli dışarılardan dönmesine rağmen, öndeki Win Marlyn’i (Screen Hero-Cosmo Cielo/Fusaichi Pegasus) son 200’de yakaladı ve 1 ¾ boy fark yaptı. Koşunun ikinciliğini Win Marlyn ile Lilac (Orfevre-Viva Bouquet/King Kamehameha) birlikte paylaştılar.

THE MILE CHAMPIONSHIP-SERIFOS

20 Kasım günü Hansin Hipodromu’ndaki bu uluslararası mücadelede, Serifos (Daiwa Major-Sea Front/La Havre), favori isimleri geride bırakarak ilk G1 zaferine ulaştı ve 2018 yılından bu yana The Mile Championship’i kazanan ilk 3 yaşlı isim oldu. 17 safkanın start aldığı koşuya yurt dışından katılım gerçekleşmedi.

Serifos

Deneyimli ve ünlü rakipleri arasında 6. sırada şans verilen Serifos, 1600 metrelik koşuyu jokeyi Damian Lay ile 1:32.50 yaparak kazandı. Bir başka sürpriz isim Danon The Kid (Just A Way-Epic Love/Dansili) 1 ¼ boy geride 2., favorilerden Sodashi (Kurofune-Buchiko/King Kamehameha) ise ½ boy geride 3.’lükte kaldı. Yarış yaşamının başlangıcından bu yana katıldığı 1600 metre mesafeli 8 koşudan 5’ini kazanan Serifos, geçtiğimiz yıl G1 Futurity St.’i 2., bu yılki G1 mücadeleler Yasuda Kinen ile NHK Mile Cup’ı 4. tamamlamıştı.

Reşat Köstem

Paylaşım

Diğer Yazılar