30 Mart 2024

Muhteşem Atlar Görkemli Atmosfer

Kum pistte dünyanın en önemli yarışlarından biri olan Dubai World Cup ve diğer 8 koşuya katılan safkanları, tribünleri dolduran seyircileri ve gün boyunca gerçekleştirilen etkinlikleriyle Dubai’de unutulmaz bir atçılık festivaline şahit olduk.

Muhteşem Atlar Görkemli Atmosfer

Dubai World Cup’da bu sene her koşuda en az bir şampiyon ya da şampiyon adayı safkan olunca, yarışları nefes almadan, heyecanla takip ettik. Koşu aralarındaki etkinlikler ve özellikle koşular bittikten sonra düzenlenen drone ve havai fişek gösterileri nefesleri kesti. Muhteşem atları ve görkemli atmosferiyle 2024 Dubai World Cup günü ve öncesinde yaşananları sizlere aktarmaya çalışacağım.

Sabah İdmanları

Daha önce de birçok kez yazdığım gibi, körfez ülkelerindeki festivallerin en güzel yanı sabah idmanları diyebilirim. Avrupa’daki festivallere katılan atlar kendi idman merkezlerinde çalışıp yarışlara geldikleri için sabah idmanında katılımcı atları görmek neredeyse imkânsız. Eğer şanslıysanız Arc haftası Chantilly İdman Merkezinde sabah idmanındaki yüzlerce atın arasında festivale katılacak bir ata rastlayabilirsiniz. Körfez ülkelerinde ise tüm atlar karantina bölgesinde bir araya geldiği için, sabah idmanlarında dünyanın en iyi atlarından bazılarını yakından izleyebiliyorsunuz. Bu bence medya için bulunmaz bir şans ve benim için her defasında muhteşem bir deneyim.

SABAH İDMANLARI
SABAH İDMANLARI

Meydan Hipodromu’nda sabah 5’te başlayan idman, birer saatlik bölümlerden oluşuyor. 5’te yabancı atlar gelirken, 6’da Dubai’de yerel atlar, 7’de tekrar festival için gelen atlar ve 8’de yine yerel atlar idman pistini kullanıyor. Sonrasında ise sıcaklık sebebiyle idmana çıkan at olmuyor. Çim pistte koşacak atların da, aynı saat dilimlerinde çim pistte idman yapma şansları var. Ayrıca Meydan Hipodromu yerleşkesi içerisinde bir de Tapeta pist bulunuyor. Bu pistteki idman saatleri ise ana pistin tam tersi.

Tüm atları takip etmek isteyen bizler için sabah 4:30’da başlayan yolculuğumuz saat 9’a kadar bir o yöne, bir bu yöne giderek hareketli bir şekilde devam ediyor. Güneşin doğuşuna atların idmanları eşlik ederken, elinizde kahvenizle anın tadını çıkartıyorsunuz. O ortamda bulunmanın tarifsiz mutluluğu ve huzurunu anlatmak çok zor. Ne kadar yorgun olursam olayım, sabah 5’te orada olmak için sabırsızlandığımı söyleyebilirim.

Start Çekimi ve Gala Yemeği

Pandemi ve sonrasındaki yıllarda Dubai World Cup günü Ramazan ayına denk geldiği için öncesinde gerçekleştirilen etkinlikler eskisi gibi görkemli olmuyor. Mesela her sene perşembe sabahları yapılan Yıldızlarla Kahvaltı organizasyonu, pandemi sonrası hiç yapılmadı. Medya katılımcıları için kaldığımız otelde perşembe akşamı bir kokteyl düzenlendi. Burada dostlarımızla at yarışı harici konuşma fırsatı bulduk ama konu dönüp dolaşıp hep atlara geliyordu.

Çarşamba akşamı ise start çekimi ve gala yemeğine katıldık. Start çekimi açıkçası çok havalı değildi. Hızlıca ve standart bir süreç olarak işledi. Gala yemeği ise son yıllarda olduğu gibi yine Armani Otel’de gerçekleşti. Burada birçok at sahibi, antrenör ve jokeyle konuşup, fotoğraf çektirme şansı bulabiliyorsunuz, tabi ilgililer bu süreçten sıkılıp kaçmadılarsa… Dubai’nin kalbinde, çok şık bir yerde, harika yemekleriyle, özel bir organizasyondu.

Dubai World Cup Günü Yarışların Kupaları
Dubai World Cup Günü Yarışların Kupaları

Önceki yıllarda organizasyonlar şehrin biraz daha dışında, geniş bir alanda ve şovlarla yapılıyordu. Her defasında Mohammed bin Rashid Al Maktoum da katılıyor ve misafirlerle de ilgileniyordu. Pandemi ve Ramazan sebebiyle son yıllarda yarış günü harici onu pek göremiyoruz. Sanırım 2 sene sonra, 30. yılda Ramazan’a da denk gelmeyecek olması sebebiyle çok daha farklı bir Dubai World Cup organizasyonu izleyeceğiz.

Dubai World Cup Günü

Bu organizasyonda dinlenebileceğiniz tek zaman dilimi cumartesi sabahı. Yarış günü sabah idmanı yok. İlk koşu da öğleden sonra başladığı için dinlenmeniz için fırsatınız oluyor. Uzun ve yorucu bir güne zinde başlamak o gününüzü de olumlu etkiliyor. Malum, o gün önümüzde dünyanın en iyi atlarından bir kısmının da olduğu 9 koşulu bir program var. Sadece yarışlar değil, eyerleme, padok, yarış sonrası, ödül töreni ve yarışlara dair ne varsa o anda tüm detayları görmek istiyorsunuz. Hatta bir de benim gibi diğer tribünlerde de neler oluyor diyerek onu da görmek isterseniz, kendinizi sabah çok iyi şarj etmeniz lazım. Yoksa son koşuya kadar piliniz bitebilir…

Günün ilk koşusu, Arap atlarına ait 2000 metre kum pistte düzenlenen, toplam 1 Milyon USD ikramiyeli Dubai Kahayla Classic için 13 at yarıştı. Kariyerindeki 17 yarışın tamamını kazanan Asfan Al Khalediah’in (Laith Al Khalediah/Mistahilat Al Khalediah/Dormane) performansı merakla bekleniyordu. Hatta birçok kişi kazanacağından o kadar emindi ki asıl soru, rahat mı yoksa zorlanarak mı olacaktı. Fakat yarış hiç de beklenildiği gibi olmadı. Sert tempoyla başlayan yarışta orta grupta sıradan bir performans sergileyen Asfan Al Khalediah, sonlarda diğer atlar gibi temposunu kaybetmeyince ancak üçüncülüğü kurtarabildi.

Tilal Al Khalediah
Tilal Al Khalediah

Koşuyu kazanan ise kariyerindeki 11. koşusunda 10. birinciliğine ulaşan Tilal Al Khalediah (Laith Al Khalediah-Aaseyat Al Khalediah/ Khalid El Biwaibiya) oldu. Koşunun ikincisi geçen sene de bu koşuyu ikinci bitiren Barakka (Af Al Buraq-Laqataat/Bengali D’Albert) olurken, RB RichLyke Me (Majd Al Arab-Rizh Frynd/TH Rcihie) koşuyu dördüncü olarak tamamladı. Khalediah Ekürisi Suudi Arabistan’ın en büyük Arap atçılığı fabrikası diyebiliriz. Her sene Khalediah isimli en az birkaç atı dünya genelindeki yarışlarda görüyoruz ama bu seferki iki atı gerçekten çok üst düzeyde. Bakalım bu seneki uluslararası yarışlarda Khalediah atlarını izleyebilecek miyiz?

Kısa yazayım dedim ama Arap atı yarışındaki 2 özel ata takılınca konu biraz uzadı, şimdi hızlanalım. 1600 metre kum pistteki G2 Godolphin Mile, İngiliz atlarına ait günün ilk koşusuydu. Bu koşunun tartışmasız favorisi, henüz geçen ay, dünyanın en yüksek ikramiyeli yarışı olan G1 Saudi Cup’ı son 50 metrede kaybeden Saudi Crown’dı (Always Dreaming-New Narration/Tapit). O koşudaki performansıyla bu yarışı rahat kazanır diye bekliyorduk ama 13 at arasında 12. olabildi. Koşuyu, Amerika’dan bu yarış için gelen listed koşu galibi Two Rivers Over( Tamarkuz-AmericanCowgirl/Cowboy Cal) kazandı.

Tower Of London - G2 Dubai Gold Cup
Tower Of London – G2 Dubai Gold Cup

3200 metre çim pistteki G2 Gold Cup’ta, Saudi Cup günü uzun mesafeli koşuda olduğu gibi yine Aidan O Brien antrenesindeki Tower Of London (Galileo-Dialafara/Anabaa) jokeyi Ryan Moore ile birinciliğe uzandı. Bir sonraki 1200 metrelik çim pist yarışı, G1 Al Quoz’u ise koşusun favorisi California Spangle (Starspangledbanner-Pearlitas Passion/High Chparral) pist rekoru kırarak (1.07:50) kazandı. Dettori ile start alan Star Of Mystery’de (Kodiac-Mistrusting/Shamardal) ise yarım boy farkla ikincilikte kaldı.

Günün 5. koşusu kuşkusuz sonucu merakla beklenen yarışlardan biri olan 1900 metre kum pistteki G2 UAE Derbi’ydi. Çünkü favori Forever Young (Real Steel-Forever Darling/Congrats) bu koşuya 4’te 4 yaparak gelmişti. Son yarışının Saudi Derby olması taya ilgiyi arttırırken, bu koşuyu kazananın Kentucky Derby’e direkt kayıt hakkı kazanması da tayın yetkililerinin bu koşuya olan ilgisini arttırmıştı. Japonya atçılığının bir nevi tanıtım yüzü haline gelen başarılı antrenör Yoshito Yahagi tarafından antrene edilen safkan, jokeyi Ryusei Sakai ile koşuyu 2 boy farkla çok da zorlanmadan kazandı. Bu tayın Kentucky Derby performansını merakla bekliyorum.

Dünya’nın En İyileri Sahnede

Günün altıncı ve yedinci koşuları sürprizlere sahne oldu. O koşuların detayını Reşat Köstem’in kaleminden keyifle okuyabilirsiniz. O yüzden sizi sıkmadan son iki koşu olan ve aynı zamanda günün en anlamlı koşularına geçiyorum. 8. koşu dünyanın en iyi çim pist yarışlarından biri olarak kabul edilen G1 Dubai Sheema Classic. 2410 metre çim pistte koşulan yarışı geçen sene Equinox (Kitasan Black-Chateau BlancheKing Halo) pist rekoru kırarak (2:25.65) çok rahat kazanmıştı.

Bu sene bu kadar kolay kazanabilecek bir at olmasa da Japonya’da geçen sene dişilere ait Triple Crown’u gerçekleştiren Liberty Island’ın (Duramente-Yankee Rose/All American) performansı merakla bekleniyordu. Zira geçen sene Equinox’a en çok yaklaşan, Japon Cup’da 4 boy geride ikinci kalan bu safkan olmuştu.

En yakın rakibi ise geçen sene İngiltere ve İrlanda’da çifte Derbi galibiyeti alan Auguste Rodin (Deep Impact-Rhododendron/Galileo) gösteriliyordu. Auguste Rodin hiç koşmadı desek yeridir. Startla birlikte yarışı arka grupta takip eden safkan düzlükte de arttıramayınca 12 atın katıldığı koşuyu sonuncu tamamladı.

William Buick - G1 Dubai Sheema Classic
William Buick – G1 Dubai Sheema Classic

Yarışın temposu lehine olan Rebel’s Romance, düzlükteki etkili ataklarıyla, arka gruptan aldığı avansı potoya kadar koruyarak jokeyi William Buick ile yarışı kazandı. Ev sahibi konumundaki Godolphin’in sahibi olduğu, Charlie Appleby’in antrene ettiği safkanın kazanması tribünlerde de büyük sevinç yarattı. Bu koşuyu 2022 yılında kazanan Shahryar (Deep Impact-Dubai Majesty/ Essence Of Dubai) yine harika bir performansla ikinci olurken, ilgi odağı Liberty Island sonda sprint yapabilen en iyi at olarak koşuyu üçüncü tamamladı. Henüz 4 yaşındaki kısrak eğer Avrupa’da sezonu devam ettirirse bu sene Japonların hayali olan Prix de l’Arc de Triomphe’da yine adından çok bahsettirir.

Günün son koşusu ise mitinge adını veren Dubai World Cup’dı. Dünya’nın faal en iyi kum atlarının bir araya geldiği koşu öncesi gözler, Saudi Cup’ı ilk iki sırada bitiren Senor Buscador (Mineshaft-Rose’s Desert/Desert Gold) ile Ushba Tesoro’daydı (Orfevre-Millefeui Attach/ King Kamehameha). Aslında yarış normal şartlarda bu iki atın arasında geçer ve yine aynı ikili bitirebilirdi ama hiç beklenmeyen bir at, Laurel River (Into Mischief-Calm Water/Empire Maker) yarışa tempo verip 8 buçuk boy farkla çok rahat kazandı.

Tadhg O'Shea- G1 Dubai World Cup
Tadhg O’Shea- G1 Dubai World Cup

2022 yılına kadar Bob Baffert’ın Amerika’da antrene ettiği safkan, bugüne kadar en fazla 1600 metre koşmuştu. Daha sonra Dubai’ye gelip burada Bhupat Seemar tarafından hazırlandı ve yaklaşık 17 ay sonra katıldığı ilk yarışı 7., sonraki yarışı ise birinci tamamlayarak bu koşuya geldi. Kalitesini Amerika’da kanıtlayan Laurel River, Dubai’de de hızını ve üzerine koyduğu dayanıklılığını da kanıtlayarak koşuyu jokeyi Tadhg O’Shea ile kazandı.

Normalde yarışları anlatmayı çok tercih etmesem de özellikle son iki yarış anlatılmadan geçilmeyecek kadar özeldiler. Sheema Classic’teki çim atlarının isimlerini bu sene daha çok duyacağımızı düşünüyorum. Dubai World Cup ise Laurel River için ikinci baharının başlangıcı oldu. Şimdiden Breeders Cup’a gidip gitmeyeceği merak konusu. Atın gitmesinin yanı sıra, acaba antrenörü de mi gidecek, yoksa yine Bob Baffert’a mı dönecek? Bu daha da tartışılan bir konu. Her ne olursa olsun 2017 yılından sonra Juddmonte Farms formasıyla yine etkileyici ve unutulmaz bir yarış izledik. UshbaTesoro ve Senor Buscador’un ise Breeders Cup’a hazırlanması beklenmekte. Sıkı bir rövanşa hazırız…

Dubai World Cup Gösterileri
Dubai World Cup Gösterileri

Görkemli Kapanış

Yarışların konuşulacak çok detayları var, yaz yaz bitmez. İzlediğinizde o detayları görebiliyor, hissedebiliyorsunuz ama izlemeyince görkemini hissedemeyeceğiniz başka etkinlikler de vardı o gün. Mesela drone ve havai fişek gösterileri. Sanki saatlerce sürmüş izlenimi veren bu görsel şölen, yarışlar kadar muhteşem bir etki bırakıyor. Eğer son koşu sonrası trafiğe kalmayayım hipodromdan çıkayım dediyseniz belki de buraya boşuna geldiniz! O kadar da değil ama çok şey kaybettiniz demektir… Artık bir fenomen olan bu gösteriler, en az yarışlar kadar ilgi çekiyor. Havaya çizilen resimler, süreci anlatan görseller, adeta bir filmin sahneleri gibiydi. İdmanlarla başlayıp, start çekimi ve gala yemeği ile devam eden, son gün harika yarışlara ev sahipliği yapan bu organizasyonun kapanışına da bu görkemli gösteri yakışırdı. Seneye sırf bu gösteri için bile buraya gelinir…

Meydan Hipodromu Tribünleri
Meydan Hipodromu Tribünleri
Mehmet Marangoz

Paylaşım

Diğer Yazılar