17 Mart 2024

Kayıbeyi Tarih Yazdı

Sezonun ilk, İzmir’in tek grup 1 yarışı olan Ege Derbisi 17 Mart Pazar günü son 4 yılda olduğu gibi yine 2100 metre kum pistte koşuldu. İlk dönemler 2400 metre koşulan yarışın mesafesi 2004 yılında 2200 olarak değişmiş bugünkü halini ise 2020 yılında almıştı.

Kayıbeyi Tarih Yazdı

Zaman içerisinde farklı statülerde koşulan Ege Derbisi, 2019 yılından beri grup 1 olarak koşulmakta. Statü ve mesafeler değişse de kum pistin uzun mesafede başarılı safkanlarını her sezon başında bir araya getiren bu önemli koşuya bu sene 12 safkan deklare oldu. Start içerisinde problem yaşayan Mahanta (Papa Clem-Navako/Sümen) koşudan çıkartılınca, 11 atın mücadele ettiği bir yarış izledik.

Kayıbeyi Tarih Yazdı

62. Ege Derbisi’nde kazanan Kayı Beyi oldu

Birbirlerine denk güçlerin katıldığı bu koşuda direkt öne çıkan bir favori yoktu. Özellikle ilk 3 atın bahis oranları birbirlerine çok yakın çıkınca, yarış öncesi heyecan daha da artmıştı. 2022 yılında bu koşuyu kazanan Oğlum Doruk (Bosporus-Carolina Reaper/Victory Gallop), İzmir’de son yarışlarında göz kamaştıran Vaiz (Mendip-Sea Secret/Yonaguska) ve yaklaşık 8 ay önce yeni sahiplerince satın alındıktan sonra, 10 koşusunun 8’ini kazanan 8 yaşındaki Kayı Beyi (Dr Fong-Starlarks/Mujtahid) diğer rakiplerine göre daha öndeydi.

Yarışın ilk metreleri geçildikten sonra jokeyinin de teşvikleriyle Mavi Kılıç liderliği aldı. Koşunun favorileri yarışı arka grupta takip ediyorlardı. Son 800 geçildiğinde bir anda Mavi Kılıç temposunu arttırınca yarış süratlendi. O sırada 7.’likteki Vaiz ve hemen arkasındaki Kayı Beyi ile birlikte diğer rakiplerinden daha süratli göründüler. Son 200’e kadar her geçen metre öndeki Mavi Kılıç’a yaklaşan bu ikili, rakiplerinden ayrılıp birincilik mücadelesine giriştiler. Daha dayanıklı olan Kayı Beyi koşuyu 1 buçuk boy farkla, jokeyi Akın Sözen ile kazanırken, Vaiz ikinci, Mavi Kılıç üçüncü ve yarışı önlerde kabul eden Jefe De Jefes (Papa Clem-Shibuya/Ocean Crest) de dördüncü oldular.

Kayıbeyi Tarih Yazdı

Coşkun Özer tarafından 8 ay önce satın alınan Kayı Beyi, aynı zamanda at sahibinin ilk atı. Antrenörü Tolgahan İmal’ın da ilk grup 1 galibiyetine ulaştığı Kayı Beyi, ayrıca bu yarışı 8 yaşında kazanan ilk safkan oldu. 2004 yılında Benimşansım ve 2008 yılında Nuhbaba bu koşuyu 7 yaşında kazanmışlardı. Nuhbaba 8 yaşında ikinci kalırken, Win River Win bu koşuyu 6 yaşında kazanmış, aynı tarihlerde Dubai’de koştuğu için 7 yaşında katılamamıştı. 8 yaşında ise üçüncü olarak Ege Derbisi’ni tamamlamıştı.

Kayıbeyi Tarih Yazdı

Kum pistin bu unutulmaz şampiyonlarının yanına ismini yazdıran Kayı Beyi, son 10 koşusunun 9’unu kazanarak önemli bir başarıya daha imza attı. 1 sene önce satış koşusuna katılan safkanın bu kadar kısa sürede bu seviye bir başarıya ulaşmasını ancak peri masalı olarak adlandırabiliriz. Akdeniz Derbisi’nin de favorilerinden olan safkan, yarış öncesi yaşadığı talihsizlik sonucu o koşudan çıkarıldı. Önemli bir sorunu bulunmayan safkanın bundan sonraki yarışlarını merakla bekliyoruz.

Mehmet Marangoz

Paylaşım

Diğer Yazılar