22 Ekim 2022

Kantarmacı Ailesi’nden Amerika’da İlk Grup Koşu Galibiyeti

2016 yılından beri Amerikan Atçılığı’nda ülkemizi temsil eden Kantarmacı ailesinin başarılı antrenörü Mertkan Kantarmacı, 22 Ekim’de kariyerinde bir ilki daha gerçekleştirdi ve Evvie Jets (Twirling Candy – Natchez Trace / Consolidator) isimli atı ile grup yarış galibiyetine imza attı.

Kantarmacı Ailesi’nden Amerika’da İlk Grup Koşu Galibiyeti

Evvie Jets bir önceki koşusu olan 1800m çim pistteki G3 Athenia Stakes’e, 24 Eylül’de katılmış, önde kendi temposunu kurmuş ve son metrelere kadar liderliğini devam ettirmişti. Güçlü ataklarla gelen rakibine son anda boyun farkıyla geçilerek ikincilikte kalırken, ne kadar formda olduğunu da göstermişti. Bu kez katıldığı toplam 150.000 $ ikramiyeli G3 Noble Damsel Stakes, önceki yarıştan 200m daha kısa, 1600 metreydi. Bu kez beklenilenin aksine, yarışın liderliğini almadan son viraja kadar sabırlı bir şekilde ikincilikte bekledi. Jokeyi Eric Cancel’ın düzlükteki teşvikiyle rahat bir şekilde öne gelen safkan, son metreleri de diri geçince 1.35:65 ile koşuyu 1 ¼ boy önde kazandı ve antrenörü Mertkan Kantarmacı’ya da Amerika’da ilk grup galibiyetini getirdi.

Robert J. Amendola’nın sahip olduğu 4 yaşındaki dişi safkan Evvie Jets, bu koşuyla birlikte 16. startında 4. galibiyetini elde ederken, toplam kazancını da 364.530 $’a yükseltti. Bu koşu aynı zamanda, Mertkan Kantarmacı’nın Amerika’da elde ettiği 190. birincilik oldu. Henüz 1217. yarışında bu oranda koşu kazanma başarısı gösteren antrenörümüzün, önümüzdeki sayılarımızda da başarılarından söz etmek dileğiyle…

Mehmet Marangoz

Paylaşım

Diğer Yazılar