5 Mart 2023

İzmir’de Kazanan Atlar Farklı, Formalar Aynı

Şirinyer Hipodromu’nda, bu sene 3 Yaşlı İngiliz atlarına ait grup yarışlarında Engin Ateşler Ekürisi 3’te 3 yaptı. Daha önceki 2 grup yarışı Rock Solid isimli atlarıyla kazanan eküri, bugün ise A3 William Giraud Koşusu’nda zafere Dragon fire ile ulaşmayı başardı.

İzmir’de Kazanan Atlar Farklı, Formalar Aynı

İzmir Şirinyer Hipodromu’nda 3 yaşlı İngiliz atlarına ait senenin ilk iki grup yarışı, Gr2 Alsancak ve Gr3 Fehmi Simsaroğlu Koşularını, Emirsoy Ekürisi’nin yetiştirdiği, Engin Ateşler’e ait Rock Solid (Toccet – Elmastütün / Unaccounted For) isimli safkan kazanmıştı. Üç yaşlı İngiliz atlarına ait, senenin üçüncü grup koşusu öncesinde de yağışlı havaya rağmen Rock Solid yine uzak ara favori olarak gösteriliyordu. Favori safkan koşuyu kazanamasa da, ekürisi Dragon Fire (Torok – Happy Valentine / Thewayyouare) zafere ulaşmayı bildi.

Uzun yıllardır Gülengül, Rampoldi, Belmont, El Nino gibi İzmir kum pistine mührünü basmış şampiyon safkanların katıldığı 1600m kum pistte düzenlenen William Giraud Koşusu’na bu sene 6 safkan katıldı. Islak pistteki mücadelede yarış boyunca atlar birbirlerine yakın giderek son düzlüğe de yakın aralarla girerken, son 400’de rakiplerinden bir adım önde olan The Raptor (Bushranger – Tropical Thunder / Okawango) ile Dragon Fire birbirlerini fotoya kadar getirdiler. Tolga yıldız ve Mustafa Çiçek’in de katkısıyla büyük bir heyecana sahne olan yarıştan Dragon Fire galip ayrılırken koşunun bitiriş derecesi 1:39.93 oldu. Bu derece, son 28 yıldır bu pist ve mesafede koşulan William Giraud Koşusunun da en hızlı derecesi oldu.

Öndeki rakiplerinin arkalarında yarışı takip edip düzlükte iç kulvarı tercihleyen ama sonrasında dışarı çıkmak zorunda kalan Rock Solid koşuyu üçüncü tamamlarken, yarışa geç başlayıp dışarılardan dolaşan No Hard (Corinthian – Snoozy Times / Royal Abjar) ise dördüncü oldu.

Yarış hayatına 15 Nisan’da katıldığı Şartlı-1 Koşuyu kazanarak başlayan Dragon Fire, yaz sezonunda Bursa çiminde başarılı yarışlar yapsa da ikinci zaferine ulaşmak için İzmir Kumunu bekledi. Katıldığı 6 grup yarışında da tabela içerisinde kendine yer bulan safkan, ilk grup zaferine ise bugün jokeyi Mustafa Çiçek idaresinde ulaştı. Engin Ateşler’in yetiştiricisi ve sahibi olduğu safkanı, Ahmet Öcal antrene ediyor.

Mehmet Marangoz

Paylaşım

Diğer Yazılar