23 Ekim 2022

Harika Çocuk, Cosmic Kid

İki yaşlı İngiliz taylarına ait iki Grup 1 koşudan sonuncusu olan Çaldıran Koşusu, aynı zamanda taylar için sezonun en önemli mücadelesi olarak da kabul edilir. Veliefendi’de 1600m çim pistte gerçekleştirilen koşunun favorisi, ilk defa bu mesafeye çıkacak olmasına rağmen, diğer Grup 1 yarışı da kazanan Lion Victory (King David – Rafia / Ramadan) idi.

Harika Çocuk, Cosmic Kid

Start çıkışından sonra liderliği alan Lion Victory ilk 400’ü 24:50, 600’ü ise 36:10 ile geçince viraj üzerinde tempoyu düşürmesi bekleniyordu fakat yakın takipte giden 3 tayın viraj üzerinde erken baskısını hissedince yarışın ilk 1000’i 1.00:00 ile geçildi. Son 200 metreye kadar lider gelse de düşen temposuyla koşuyu dördüncü bitirebildi. Yarış boyunca öndeki rakibini yakın takip edip, 200’de de ondan liderliği alan Cosmic Kid (Lemon Drop Kid – Sanima / Galileo) temposunu koruyunca jokeyi Gökhan Kocakaya ile koşudan 4 boy farkla galip ayrıldı. Son düzlüğe en geride çıkan Anatolian Rock (Native Khan – Motherland / Lion Heart) etkileyici bir sprintle koşuyu ikinci olarak tamamlarken, gerilerden gelen bir başka isim Sound Of Summer (Torok – Lady Derya / Unaccounted For) da düzgün aksiyonlarıyla koşuyu üçüncü olarak tamamladı.

Yarış hayatının beşinci koşusunda üçüncü birinciliğine uzanan Cosmic Kid, aynı zamanda ilk grup zaferine de ulaşmış oldu. Hem öndeki grupta yarışı sürdürüp hem de rakiplerinin temposunun düştüğü yerde hızını korumayı başaran safkan şimdiden önümüzdeki sene için orta ve uzun mesafelerde başarılı olacağının sinyallerini verdi. Bu birinciliği ile 103 handikap puanına ulaşan Cosmic Kid, sezonun lider tayı unvanının da sahibi oldu.

Mehmet Marangoz

Paylaşım

Diğer Yazılar