3 Ocak 2023

Dubai’de Karnaval Zamanı

2004’ten bu yana düzenlenen Dubai World Cup Karnava’lının (DWCC) 20. yaşı bu yıl özel bir programla kutlanacak. Yaklaşık iki ay boyunca sürecek DWCC 6 Ocak günü Dubai Meydan Hipodromu’nda başlıyor. Ocak ve Şubat aylarındaki yarışlar Cuma günleri koşulup, “World Cup’ın Kostümlü provası” olarak adlandırılan Süper Cumartesi ile de etkinliğin karnaval bölümü 4 Mart günü kapanacak. Uluslararası sezonun finali olan Dubai World Cup mitingi de 25 Mart Cumartesi günü gerçekleşecek.

Dubai’de Karnaval Zamanı

6 Ocak Cuma günü Dubai Meydan Hipodromu’nda startı verilecek karnavala ev sahibi Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere 19 ülkeden, 150’nin üzerinde safkan katılacak. 9 yarış gününden oluşan Karnaval, uluslararası düzeyde en uzun soluklu yarış etkinliği özelliğini taşıyor. Bu mitingin “Amiral Gemisi”, her yılki gibi bu yılda Godolphin Ekürisi olacak. Godolphin’in çim pist koşularındaki nicelik ve nitelik yönünden üstünlüğü tartışılmaz… Bunun yanı sıra İngiltere 58, Fransa 20, ABD 14, İrlanda 11 safkanla lider katılımcı ülkeler arasında yer alıyorlar.

Karnavalda thoroughbredler için 22 grup, 7 listed olmak üzere 61 koşu, safkan Arap atları için 4’ü grup olmak üzere 5 koşu yer alıyor. 9 günlük mitingde thoroughbredlere toplam 8.695.000 dolar ikramiye dağıtılacak ve bunun 2.270.000 doları Süper Cumartesi gününe ait. Karnaval programında yer alan 20 handikap koşu, 90 puandan başlamak üzere çeşitli puan aralıklarına sahip safkanlar için düzenleniyor ve bu koşuların ikramiyeleri 75 bin ile 100 bin dolar arasında değişiyor.

Safkan Arap atlarına ayrılan 4’ü grup olmak üzere 5 koşunun tümü kum pistte ve bu koşuların toplam ikramiyesi 260.000 dolar. Süper Cumartesi koşulacak G1 Al Maktoum Challenge R3 ile DWC günkü G1 Dubai Kahayla Classic dışındaki Arap atı koşularında DWCC teşvikleri uygulanmıyor.

Karnavala kabul edilen safkanların ahırları 19 Aralık Pazartesi gününden itibaren açılıyor. Karnaval ve Dubai World Cup günü koşularında; ikramiyenin %60’ı birinciye, %20 ikinciye, %10 üçüncüye, %5 dördüncüye, %3 beşinciye, %2’si de altıncıya ödeniyor.

TÜRK ATLARI YOLCULUĞA HAZIRLANIYOR

Karnavala kabul edilen Türk atlarından Final Dance (Declaration of War – Finnie Mac Cool / Giant’s Causeway), Aegean Finale (Not This Time – Final Sense / Street Sense) ve Cosmic Kid (Lemon Drop Kid – Sanima / Galileo) Dubai hazırlıklarını aralıksız sürdürüyorlar.

Final Dance geçtiğimiz yıl, karnavalın Süper Cumartesi günü 3 yaşlılara ait listed koşu Al Bastikiya ‘da start alıp 4. olmuştu. 2022 sezonunda G1 Erkek Tay Deneme, G1 Ankara, G1 Cumhurbaşkanlığı ve G2 Sait Akson koşularını kazanıp, G1 Gazi Koşusu’nda 4. kaldı ve 108 handikap puanıyla 3 yaşlı safkanlar arasında 2022 sezonunu 2. sırada tamamladı.

Geçtiğimiz yıl, yolculuğu sırasında yaşadığı sakatlık nedeniyle uzun süre start alamayan Aegean Finale, sezonu G1 Ankara Kalesi, G1 TJK Koşusu üçüncülükleri sonrası sezonu 107 puanla kapadı. 2 yaşındaki Cosmic Kid, parlak performansı ve G1 Çaldıran Koşusu birinciliği ile 103 puana ulaşarak sezonu zirvede yer aldı.

Reşat Köstem

Paylaşım

Diğer Yazılar