17 Nisan 2024

Dragon Flame Kazanmaya Devam Ediyor

Sezonun ilk çim yarışı olan KV-18 Serbest Handikap Orhan Meker Koşusu’nu DRAGON FLAME jokeyi Ayhan Kurşun idaresinde kazanırken, 1400m çim pist için bitiriş derecesi 1:21.70 olarak gerçekleşti. 

Dragon Flame Kazanmaya Devam Ediyor

1982 yılından beri her sene başında 3 yaşlı İngiliz tayları için önemli bir yarış olan Orhan Meker Koşusu, handikapörler tarafından ilan edilen kilolar göz önüne alınarak koşuluyor. En düşük sıkletin 50kg olduğu koşuda handikap puanı ve son dönem performanslar göz önüne alınıyor. 

Dragon Flame ve jokeyi Ayhan Kurşun
Dragon Flame ve jokeyi Ayhan Kurşun

Bu sene en yüksek handikap puanına sahip olan BLUE SUNSET’in (105) sıkleti 66kg olarak açıklanırken, 100 handikap puanlı CHARIOT ise 69.5kg olarak listelendi. İki safkan da bu koşuyu tercih etmezken koşuya en yüksek ağırlıklı tay olarak WARRIOR LION 61 kg ile katıldı ve bu safkan yarışı 11. olarak tamamlayabildi. 

Serbest Handikap Orhan Meker Koşusu’nu Dragon Flame kazandı

İstanbul Veliefendi’de sezonun ilk çim yarışı olan Orhan Meker Koşusu’na 13 safkan katıldı. ZIZKA ve hemen dışındaki ADİGE PERİT liderliğinde, startla birlikte oluşan sert tempo yarış boyunca devam ederken, taylar ilk 400’ü 24.86, ilk 800’ü ise 48.45 ile geçtiler. Bu iki atı hemen diplerinde takip eden DRAGON FLAME (Torok-Happy Valentine/Thewayyouare) son 400 geçildikten sonra aldığı liderliği bitişe kadar taşıyarak jokeyi Ayhan Kurşun idaresinde kazanmayı başardı. Son metrelerdeki etkili ataklarıyla KANDO (Three Valleys-One Star/Dehere) ikinci olurken, koşuya tempo veren ZIZKA (Sommerabend-Mamusella/Invincible Spirit) ise üçüncülükte kaldı. Son 300’de 9. Sırada olup, son metrelerde dışarıdan çok kuvvetli sprintiyle gelen OPENHEIMER (Hit It A Bomb-Quenby/Ambassador) koşuyu dördüncü, ADİGE PERİT (Papa Clem-Bella Cosa/Always A Classic) ise sert tempoya rağmen direnerek yarışı beşinci olarak tamamladı.

Dragon Flame Kazanmaya Devam Ediyor
Serbest Handikap-Orhan Meker Kupa Seremonisi

Yetiştiriciliğini Engin Ateşler’in, Antrenörlüğünü ise Nurullah Esen’in yaptığı, Emrah Agun ve Engin Bekiroğulları’nın sahibi olduğu DRAGON FLAME yarış hayatına Ankara’da katıldığı Şartlı-1 koşuyu ikinci tamamlayarak başladıktan sonra katıldığı dördüncü koşusunu da kazanmış oldu. Bu koşuların son üçünü Sentetik, Kum ve Çim pistlerde kazanan safkan, bu senenin en başarılı taylarından biri olmaya aday. Aynı performansı uzun mesafede de göstermesi muhtemel safkanın ilgilileri için en iyi senaryo, 2001 yılında bu koşuyu kazanan GRAND EKİNOKS’un izinden giderek Gazi Koşusu’nu kazanmak olacaktır. 

Mehmet Marangoz

Paylaşım

Diğer Yazılar