4 Mart 2023

Demirperde Sezonun Perdesini Açtı

Veliefendi’de senenin ilk grup yarışı olan A2 Plevne Koşusu’nu TİGEM’in yetiştirdiği Sabri Aksu’nun sahibi olduğu Demirperde, jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

Demirperde Sezonun Perdesini Açtı

İlk olarak 2000 senesinde, 1500m kum pistte Gr2 statüsünde koşulan Plevne koşusu, 4 sene bu şekilde koşulduktan sonraki 5 yıl 2000m kum, 10 yıl da 2000m sentetik olarak düzenlendi. 2019 yılı itibariyle Gr2 yerine A2, 2000m yerine de 1500m olarak düzenlenmektedir.

Koşu öncesinde Demirperde (Altaha – İlaydahanım / Tamerinoğlu) favori olarak gösterilse de vermiş olduğu 43 günlük ara ve formda rakipleri sebebiyle performansı merakla bekleniyordu. Beklentileri etkili yarışıyla karşılayan Demirperde, rakiplerinin kuvvetli ataklarına direnerek jokeyi Akın Sözen idaresinde A2 Plevne Koşusundan galibiyetle ayrıldı.

Startla birlikte Yetim Ali (Burukcan – Vika / Kaizbert) koşunun liderliğini alırken Lima (Gelibolu – Elmasbike / Devirhan) onu takibe aldı. Demirperde yarışı sürekli önlerde takip edip son 400’de Lima ile yan yana geldi ve son 200’de rakibini geçip fotoya kadar geriden gelen rakiplerine direnerek kazanmayı başardı. Yarışı en geride takip eden Subike (Araslı – Kutbike / Odinhan) sonlarda etkili ataklarla gelse de yarım boy farkla ikincilikte kaldı. Arka grupta yarışı takip eden Duman (Turbo – Öncükız / Serhanbey) ise baş farkıyla üçüncü, Kurşunili (Silah – Moğolgülü / Sülo) ise 2,5 boy geride dördüncü oldu.

1500m sentetik pistte Demirperde için bitiriş derecesi 1:39.69 olurken, 7 Yaşındaki safkan kariyerindeki 44 yarışın 12’si grup olmak üzere, 17’sinden galibiyetle ayrılmış oldu.

Yarışı buradan, yarış sonrası Akın Sözen röportajını ise buradan izleyebilirsiniz.

Mehmet Marangoz

Paylaşım

Diğer Yazılar