3 Ocak 2023

Cartier Racing Awards Sahiplerini Buldu, İngiltere BAAEED Dedi

Avrupa’da 2022 yılı yarışlarının değerlendirilerek şampiyon safkanların belirlenmesi aşamasına gelindi. Bu yıl 32. kez düzenlenen Cartier Yarış Ödülleri’ni kazananlar, 9 Kasım günü Londra Dorchester Hotel’de düzenlenen bir törenle açıklandı.

Cartier Racing Awards Sahiplerini Buldu, İngiltere BAAEED Dedi

Baaeed (Sea The Stars – Akhareed / Kingmambo) 2022’de Yılın Atı ve Yılın Yaşlı Atı ödüllerinin sahibi oldu. Baaeed’e bu ödülü; Lockinge St., Queen Anne St., Sussex St. ve International St. gibi uluslararası prestije sahip G1 koşuların birincilikleri getirdi. 2009 yılında da Baaeed’in babası Yılın Atı ve Yılın 3 Yaşlı Erkek Tayı Ödüllerinin sahibi olmuştu.

Yılın atı adayları arasında Alpinista (Frankel – Alwilda / Hernando), Kyprios (Galileo – Polished Gem / Danehill) ve Highfield Princess (Night of Thunder – Pure Illısion / Danehill) de yer alıyordu. Baaeed; yılın yaşlı atı dalında da Alpinista, Kinross (Kingman – Ceilidh House / Selkirk) ve Bay Bridge’i (New Bay – Hayyona / Multiplex) geride bıraktı.

Diğer dallarda kazananlar şöyle: 3 yaşlı Erkek Tay; Vadeni (Churchill – Vaderana / Monsun), Aga Han’a böylece 2000 Sinndar (Grand Lodge – Sinntara / Lashkari) ve 2003 Dalakhani’den (Darshaan – Daltawa / Miswaki) sonra bu ödülü 3. kez kazandırdı. 3 Yaşlı Dişi Tay; Inspiral (Frankel – Starscope / Selkirk) geçtiğimiz yıldan sonra bu yıl da aynı ödülü kazanan 3. isim oldu. Sprinter; Highfield Princess. Stayer; Kyprios. 2 Yaşlı Erkek Tay; Blackbeard (No Nay Never – Muirin / Born To Sea). 2 Yaşlı Dişi Tay; Lezoo (Zoustar – Roger Sez / Red Clubs).

1991 yılından bu yana düzenlenen ve dünyanın en prestijli at yarışı ödülleri arasında yer alan bu yarışmanın sponsorluğunu Cartier yapıyor. Atların grup koşularda kazandığı puanlar %30, İngiliz yarış yazarları ve handikaperlerin değerlendirmesi %35, Racing Post ve The Daily Telegraph okurlarının seçimi de %35 ağırlık puanına sahip. Halkın katılımı, Cartier Yarış Ödüllerinin kazananlarını belirlemede önemli bir rol oynuyor ve at yarışı tutkunlarına en sevdikleri atları öne çıkarma şansını veriyor.

Mehmet Marangoz

Paylaşım

Diğer Yazılar