3 Ocak 2023

162. Melbourne Cup – İçinde İnanılmaz Öyküler Barındıran Koşu

Sadece at yarışı yönüyle değil, dünyanın önde gelen spor etkinlikleri arasında yer alan Melbourne Cup, 1 Kasım Salı günü Flemington Hipodromu’nda koşuldu. Koşunun galibi 5 yaşındaki Gold Trip (Outstrip-Sarvana/Dubai Destination) uzun süreden sonra birçok ilki de başararak bu zafere uzandı.

162. Melbourne Cup – İçinde İnanılmaz Öyküler Barındıran Koşu

Melbourne Cup’ı 3 kez kazanarak kırılması güç bir rekora imza atan Makybe Diva’nin (Desert King – Tugela / Riverman), handikap özellikli bu koşuyu, 2005 yılında en ağır kiloyu taşıyan safkan olarak kazanmasından sonra, bunu başaran ikinci isim Gold Trip oldu.

2019 yılında Fransa’da yarış hayatına başlayan Gold Trip’in Fransa ve 2022 yılından itibaren Avustralya’da katıldığı G1 koşulardaki plaseleri de dahil olmak üzere başarılı yarışları var ama yarış yaşamı boyunca ilk ve tek birinciliğini 2020 yılında Lyon Parilly Hipodromu’ndaki G2 koşuda kazandı. Benzer bir durum, bundan 99 yıl önce, 1924’te Melbourne Cup’ı kazanan Backwood’tan (Bachelors Double – Lady of Grace / St Frusquin) bu yana gerçekleşmiyor.

Şiddetli yağış ve fırtınaya rağmen, 80 bin yarışsever bu koşuyu izlemek için Flemington Hipodromu’nda yer aldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, hayvan hakları savunucularının koşu öncesi pistte yaptıkları eylemler polis tarafından engellendi. 24 safkanın kayıtlı olduğu koşuda, 2 safkan sakatlıkları nedeniyle start alamadı, 1 safkan da koşuyu tamamlayamadı. 57,5 kilo ile koşan Gold Trip, çim pistteki 3200 metrelik koşuyu, jokeyi Mark Zahra ile 3:24.04 yaparak kazandı. 51,5 kilo ile koşan Emissary (Kingman – Soviet Moon / sadler’s Wells) 2 boy geride 2., 50 kilo ile koşan High Emocian (Ocean Park – High Joy / High Chaparral) da 3.’lükte kaldı. Ciaron Maher ile David Eustace koşuyu kazanan ve 3. bitiren iki atın da antrenörlüğünü yapıyorlardı.

162. Melbourne Cup - İçinde İnanılmaz Öyküler Barındıran Koşu 2

Gold Trip & Mark Zahra

Jokey ve At

2022 Melbourne Cup, kazanan jokeyi ile de ilginç bir öykü barındırıyor. Aslında, başlangıcı bir yıl önceye dayanan bir olaydan söz ediyoruz… Mark Zahra, 2021’de görevlilere yalan söylediği ve birkaç jokeyle birlikte Victoria’s Mornington Yarımadası’nda yasadışı bir partiye katıldığı için üç ay süreyle yarışlarda at binmekten yasaklandı. Jamie Kah, Ben Melham, Ethan Brown, Celine Gaudray de ceza alan jokeyler arasındaydılar ama sanırız en zararlı çıkan isim Mark Zahra oldu. Çünkü bu hatayı yapmasa, 2021 Melbourne Cup’ı kazanan Verry Elleegant’a (Zed – Opulence / Danroad) o binecekti… 40 yaşındaki jokey, kazandığı Melbourne Cup sonrası o günlerde yaşadıklarını şöyle anlattı: “Bugün kurtuluş günü. Sadece bir mucize. 12 ay önce, kendimi çok kötü hissettim ve muhtemelen bundan kurtulmak için içiyordum. Karım bana “çok fazla içme” diyor; ben de “Ne yapmamı istiyorsun? Atım az önce Melbourne Kupası’nı kazandı!” diye kendimi savunuyordum…”

Reşat Köstem

Paylaşım

Diğer Yazılar