Toramankaya Kum’a İmzasını Attı…

Yarış hayatına 14 Nisan’da Halis Karataş idaresinde 1000 metre Sentetik pistte katıldığı Şartlı-1 koşuyla başlayan Kayayürekli – Pamuk Prenses orjinli tay, o koşuyu son metrelerde yaptığı dikkate değer sprint ile 1:07.53’lük derecesiyle kazanmayı başarmıştı.

Sonrasında katıldığı 3 koşu’da beklentileri karşılayamazken, 12 Haziran’da 1200 metre çim pistte (6 Çok Ağır) gerçekleştirilen G2 Kazım Karabekir Koşusu’ndaki 4.’lüğü ile bir kez daha dikkat çekti.

Bu koşu sonrasında 25 Haziran’da 1300 metre sentetik pistte Hişman Çizik ile kazanan safkan, 1 aylık yoğun yarış takvimine, çim pistte 2 Kısa Vadeli, sentetik pistte bir Şartlı-5 ve son olarak da yine çim pistte G1 Çanakkale Zaferi koşularını sığdırıp sırasıyla 3.4.5. ve 9. Olunca eküri tarafından istirahate alındı.

İç pistte gerçekleştirdiği galopları ve ayrıca ağır pistte ve sentetik pistteki başarıları sonrasında, 22 Ağustos’ta Kum pistte koşmasına karar verilen tay, bu koşuda adeta kendini buldu. Sinan Özen ile de güzel bir uyum yakalayan Toramankaya, İzmir kum pistinde 1400 metrelik KV-6 koşuyu 4 Boy farkla rahat kazandı.

Kocaeli kum pistinde katıldığı KV-7 Koşudan da galibiyetle ayrılan safkan, 18 Eylül’de yine İzmir’e dönerek 1400 metrelik KV-8 Datça Koşusu’na favori olarak çıktı. Sinan Özen ile daha uyumlu hale geldiği gözlenen safkan, önceki yarışlarının aksine tek bir kamçı bile yemeden, yarışı rahat kazanmayı bildi.

Kendi yetiştirdiği bir atla önemli başarılar elde etmeye başlayan Ahmet Kaya da böylece babası Remazan Kaya’ya yakışır bir atçı olma yolunda önemli bir adım atmış oldu. Kaya Dünyası adına yürütülen tüm yetiştiricilik ve atçılık faaliyetlerinin başında bulunan genç atçı aynı zamanda atların idman programlarında da aktif olarak yer alıyor. İdman jokeyi ve Antrenörü Seçkin Aydoğan ile de güzel bir sinerji oluşturan eküri’nin, önümüzdeki yıllarda eski günlere dönmesi sürpriz olmayacaktır.

mehmet

BOSPHORSE Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: