Şampiyonların Saratoga Finali

REŞAT KÖSTEM

Saratoga’da 2021 yarış sezonun finali olarak değerlendirilen koşular 28 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşti. Toplam 5 milyon 141 bin $ ikramiye dağıtılan 13 koşulu programda, 6 G1, 1 G2 mücadelenin yanı sıra, yüksek ikramiyeli maiden ve şartlı koşular da yer aldı. Yarış gününe adını veren 1 milyon 250 bin dolar ikramiyeli Travers Stakes, ABD’de de yaz ortası derbisi olarak adlandırılıyor. Günün koşularına toplam 51.381.515 $, Travers Stakes’e 9.406.526 $ müşterek bahis oynandı. Yaz sezonun bu ilgi çekici yarış günü, bu yıl 44.507 katılımcıya ev sahipliği yaptı. Travers Günü, hafta boyu düzenlenen koşular, müzik dinletileri, partiler ve çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Bu yılın kahramanı, G1 Travers Stakes’i kazanan Essential Quality oldu. G1 Belmont Stakes galibi safkan, bu birinciliği ile ona güvenenleri yanıltmadı. New York’un yeni valisi Kathy Hochul, koşu sonrası Man o’ War Kupasını verirken, at yarışı meraklısı ve Essential Quality hayranı olduğunu belirtti. Jokey Joel Rosario; G1 Memorial St., G1 Sword Dancer St., G2 Ballston Spa St. ve maiden satış koşusu birincilikleri ile, antrenör Steven Asmussen, G1 Forego St. ve G1 Memorial St.’i kazanan safkanlarıyla günün en çok alkışlanan isimleri oldular. 21 Ağustos günü Del Mar’da 3 koşu kazanan antrenör Bob Baffert da geçen yılın şampiyon 2 yaşlı tayı Gamine’in G1 Ballerina Handicap birinciliği ile Breeders’ Cup günü koşuları için adeta randevu verdi.    

Saratoga’da G1 koşuları kazanan safkanların antrenör ve jokeylerinin çoğu, 6 Kasım günü Del Mar’da koşulacak Breeders’ Cup yarışlarından birini hedeflediklerini söylüyorlar. Onların geleceğe umutla baktığı bu günde, G1 Forego St’te sakatlanan 8 yaşındaki şampiyon Whitmore (Pleasantly PerfectMelody’s Spirit/Scat Daddy) emekliye ayrılırken büyük bir şanssızlık yaşadı. Antrenör Ron Moquett atın yaşamsal bir sorunu olmadığını, ileri yaşından dolayı emekliliği hak ettiği açıkladı. 2020 Eclipse Ödüllü sprinter safkanın babası Pleasantly Perfect, aygırlık kariyerini sürdürdüğü Türkiye’de kısa bir süre önce öldü.

İçinde uzun süre konuşulacak hikayeler ve olaylar barındıran bir yarış günü daha sona ererken, gelecek günlerin hesapları yapılmaya başlanmıştı bile… 

G1 BALLERINA HANDICAP

Gamine

GAMINE KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR

Saratoga’da günün G1 mücadelelerinin ilki olan Ballerina Handicap’ı kazanan isim Gamine (Into Mischief-Paggy Jane/Kafwain) oldu. Şampiyon safkan, 3 ve yukarı dişilerin katıldığı kum pistteki 1400 metrelik koşuda, 1:21.61 yaparak birinciliğe uzandı. Gamine yavaş tempoda başlayan koşunun ilk 400 metresinde liderliği aldı ve takipçileri Lake Avenue (Tapit-Seventh Street/ Street Cry) ile Ce Ce’nin (Elusive Quality-Miss Haudini/Belong To Me) ataklarına zorlanmadan cevap vererek rahat bir birincilik elde etti. Gamine’in 57 kilo ile katıldığı koşuda 2.’likte kalan Lake Anenue 54 kg., 3. olan Ce Ce yaklaşık 56 kg. ile start aldılar.

Koşu yavaş tempoda başlayıp, o şekilde devam etti ama John Velazquez’in formda görünen safkanıyla, gerektiği zaman hızlanarak rakiplerine hiç şans tanımadı. Bu sezon 4’te 4 yapan dişi safkan, toplam 10 startta 5 G1 olmak üzere 9 birinciliğe sahip. Tabela dışı kaldığı 2020 G1 Kentucky Oaks’u 3. da tamamlayıp, betametazon testi pozitif çıktığı için diskalifiye edilmişti.  Geçen yılın Eclipse Ödüllü dişi sprinteri, bu yıl da aynı ödülün en güçlü adayı gözüküyor. 

G1 FOREGO STAKES 

Firenze Fire & Yaupon

YARIŞTA KAVGA ÇIKTI!

1974-75 ve 1976’da ABD’de yılın atı seçilip toplamda 8 Eclipse Ödüllü, unutulmaz safkan Forego’nun (Forli-Lady Golconda/Hasty Road) adına düzenlenen koşuda, uzun yıllar hatırlanacak bir olay yaşandı. İlk 400’den itibaren; bariyer dibinde koşuyu kazanan Yaupon (Uncle Mo-Modification/Vindication) ile dışındaki Firenze Fire (Poseidon’s WarriorMy Every Wish/Langfuhr) başa baş mücadeleye başladılar. Herkes kimin kazanacağını merakla beklerken, Firenze Fire fırsatını bulup, rakibini ısırmak için saldırıya başladı. Bu anlık bir tepki olarak değil, jokeyi Jose Ortiz müdahale etmese, Yaupon’u alt edene kadar sürdüreceği bir düelloya benziyordu…  Firenze Fire, yarışmaktan çok dövüşmeyi tercih edince, 1,8 kg. verdiği rakibine baş farkıyla geçilmekten kurtulamadı. Ricardo Santana Jr.’un bindiği Yaupon, safkanların lasix kullanmadığı, kum pistteki 1400 metrelik koşuyu 1:21.74 ile kazanırken ilk G1 galibiyetine ulaştı. 

Bu noktada, çok ilginç bir rastlantıdan da söz etmek gerek. 2018 G3 Gallant Bob Stakes’i Firenze Fire boyun farkıyla kazanırken, o gün 2.’likte kalan Whereshetoldmetogo (El Padrino-Undisputed Legend/Domestic Dispute) da aynı şekilde bugünün saldırgan safkanını ısırmaya çalışıyordu. Acaba 3 yıl önce yaşadıkları mı aklında kaldı, yoksa Yaupon’u ona saldıran rakibine mi benzetti dersiniz? 

G1 MEMORIAL STAKES

Jackie’s Warrior & Life is Good

JACKIE’NİN SAVAŞÇISI KAZANDI

3 yaşlı tayların katıldığı, günün kum pistteki üçüncü ve son 1400 metrelik mücadelesini kazanan isim Jackie’s Warrior (Macleans Music-Unicon Girl/A.P.Five Hundred) oldu. Lasix kullanımına izin verilmeyen koşuda 1:21.39 ile 1400 metrede günün en iyi derecesi gerçekleşti. Joel Rosario’nun bindiği Jackie’s Warrior ile 2.olan Life Is Good (Into Mischief-Beach Walk/ Distorted Humor) arasında geçen bir yarış izledik diyebiliriz. Jackie’s Warrior, ilk 1000 metrenin lideri Life Is Good ile düzlükte buluşup, bir anda aldığı liderliği bitişe kadar korumayı başardı.  Boyun farkıyla biten koşuda 400: 21.97, 800: 44.16 ve 1200.1:08.36 ile geçilince son 200’de öndeki 2 safkan biraz yavaşladılar ama yine de 3. olan Following Sea (Runhappy-Quick Flip/Speightstown) bu rakiplerinden 9 boy geride kaldı.

Geçen yılın G1 Hopeful St. ve G1 Champagne St. galibi Jackie’s Warrior, bu koşuya 3’te 3 yaparak gelen hayli iddialı gelen Life Is Good’u geride bıraktı. İki safkanın bundan sonraki buluşması G1 Breeders’ Cup Dirt Mile olacak gibi görünüyor.

G1 PERSONAL ENSIGN STAKES

LETRUSKA RAKİP TANIMIYOR

1986-88 yıları arası ABD’de 8 G1, 2 G2 olmak üzere koştuğu 13 yarışı da kazanan dişi safkan Personal Ensign (Private Account-Grecian Banner/Hoist The Flag) adına düzenlenen koşuyu, sezonun rakipsiz ismi Letruska (Super Saver-Magic Appeal/Successful Appeal) kazandı. 4 ve yukarı dişi safkanların katıldığı koşuda, Türkiye Jokey Kulübü’nün satın aldığı aygırların yavruları Letruska (Super Saver-Magic Appeal /Successful Appeal) ile Swiss Skydiver (Daredevil-Expo Gold/Johannesburg) arasındaki mücadelenin sonucunu Türkiye’deki yarışseverler de merakla bekliyordu ama sezon başındaki formundan hayli uzak görünen, Eclipse Ödüllü Swiss Skydiver, güçlü rakibine ayak uyduramayınca beklentiler gerçekleşmedi.

Letruska, 2021 yılında start aldığı 6 koşunun 5’inden birinci, rakiplerinin tempoyu belirlediği 1 koşudan da ikincilikle ayrıldı. Şanssızlık yaşamaması halinde bu yılın yaşlı dişi safkanı unvanının rakipsiz adayı olacak. Hatta erkek rakiplerini de geride bırakarak, yılın atı ödülünü kazanması yüksek bir olasılık… Irad Ortiz Jr.’un bindiği Letruska, kum pistteki 1800 metrelik koşuyu 1:49.15 ile tamamlarken, son metrelerde güçlü ataklarla gelen Bony South (Munnins-Touch the Star/Tapit) yarım boy geride 2. kaldı. Letruska’nın ilgilileri, Breeders’ Cup öncesi, G1 Spinster St.’i koşmayı planladıklarını açıkladılar.

G1 SWORD DANCER STAKES

Gufo & Japan

GUFO HER ZAMAN HAZIR

Bu koşuya ismi verilen Sword Dancer (Sunglow-Highland Fling/By Jimminy), ABD’de 1959 yılının en iyi 3 yaşlı erkek tayı ve yılın atı unvanlarının sahibi olan safkan. Günün çim pistteki tek mücadelesi olan 2400 metrelik koşuyu Gufo (Declaration of War- Floy/Petionville) kazandı. 4 yaşındaki safkan, katıldığı 12 koşuda 7 birincilik, 2 ikincilik, 3 üçüncülük elde ederken hiç ilk 3 dışında kalmadı. Geçen yılın G1 Hollywood Derby galibi, G1 Belmont Derby Invitational St. 3.’sü Gufo, sezon sonu hesaplarının yapıldığı şu günlerde, G1 Turf Classic ve sonrasında da G1 Breeders’ Cup’a katılması beklenen isimler arasında yer alıyor. 

Günün başarılı jokeyi Joel Rosario’nun bindiği safkan, 2:28.30’luk derecesiyle, Japan’in (Galileo-Shastye/Danehill) ½ boy önünde birinciliğe uzandı. Koşunun 3.’sü Cross Border (English Channel-Empress Josephine/Empire Maker) oldu.

G1 TRAVERS STAKES 

KAZANMAK ONUN ALIŞKANLIĞI

Essential Quality & Midnight Bourbon

ESSENTIAL QUALITY

Bu önemli yarış gününe adını veren G1 Travers Stakes, 3 yaşlılar için Kentucky Derby ve Belmont Stakes’ten sonraki en önemli koşu olarak değerlendiriyor. Katıldığı 5 koşuyu da kazanarak G1 Kentucky Derby’ye favori giren Essential Quality (Tapit-Delightful Quality/Elusive Quality), mücadeleden 4. olarak ayrılmıştı. Godolphin Ekürisi ve antrenörü Brad Cox’a yaşattığı hayal kırıklığı sonrası, G1 Belmont St., G2 Jim Dandy St. ve bugünkü G1 Travers St. galibiyetleri onu G1 Breeders’ Cup Classic’te iddialı duruma getiriyor. Luis Saez’in bindiği Essential Quality 2000 metrelik koşuda, Midnight Bourbon’u (Tiznow-Catch The Moon/Malibu Moon) baş farkıyla geçerken. 2:01.96 yaptı. Antrenör Brad Cox, geçen yılın Eclipse ödüllü tayına, bu yarışından sonra da övgüler yağdırıyordu.

Gözler şimdiden 29 Ağustos günü Del Mar’da kazanan G1 Kentucky Derby galibi Medina Sprint ile bu safkanın mücadelesine çevrilmiş durumda. Kentucky Derby’de yasaklı madde ile koştuğu saptanan Medina Spirit’in soruşturması devam ediyor. Derbi galibi safkan ceza almaz ve bu beklenti gerçekleşirse, Essential Quality ile Medina Spirit mücadelesi sanırız bir yarıştan çok daha fazlası olacak…

mehmet

BOSPHORSE Dergisi Genel Yayın Yönetmeni