5 Ocak 2023

Halis Karataş 7.000 Barajını Aştı

Kariyerinde sayısız başarılara sahip Türk sporunun efsane ismi Halis Karataş, 21 Aralık Çarşamba günü Aslan Luigi (Scarface-Ciripaha/Big Brown) isimli safkanla katıldığı yarışı kazanarak, 7.000. Zaferine imza attı. 20 Haziran 1987 tarihinde katıldığı ilk yarışını kazanarak mesleğine birincilikle başlayan şampiyon jokey, 25.659 kez çıktığı pistlerde % 27 kazanma oranıyla 7.000 kez potoyu önde geçmeyi başardı.

Halis Karataş 7.000 Barajını Aştı

Kariyerinin 35. senesini geride bırakan Karataş, bu süre içerisinde birçok rekora ve önemli başarıya da imza attı. 1991 yılında 135 birincilikle ulaştığı en çok yarış kazanan jokey unvanını 12 sene üst üste elinde tutarak, toplamda 22 kez bu listeyi en tepede tamamladı.

Türkiye’de birçok rekor ve ödüle sahip olan jokey, 20 Temmuz 2012 günü düzenlenen 7 koşunun tamamını kazanarak çok önemli bir başarıya daha da imza atmıştı. Dünya’da bunu gerçekleştiren bir diğer jokey ise 28 Eylül 1996 tarihinde Frankie Dettori olmuştu. Aynı jenerasyonda, farklı ülkelerde mesleklerinde önemli başarılara imza atan iki jokeyin arasında ise görünmez bir bağ var. 7.000 galibiyeti sonrası BOSPHORSE aracılığıyla Halis Karataş’a tebriklerini ileten Dettori’ye, yine Dergimiz aracılığıyla da Karataş teşekkürlerini iletti. Her karşılaştıklarında samimi görüntüler veren iki efsane, en son bu yılın Gazi Koşusu’nda bir araya gelmişlerdi.

Halis Karataş ismi birçok şampiyon safkanla özdeşleşse de kuşkusuz bunların arasında en fazla yakıştırılan Bold Pilot’tır. Halis Karataş da bu safkanla aralarında iki “arkadaş gibi” farklı bir bağ oluştuğunu söylüyor. Bu ikili arasındaki ilişki at ve jokey ilişkisinin çok ötesinde, bir rüya içerisindeki iki kahraman gibidir. Rüyanın kahramanlarından biri de aramızdan çok genç yaşta ayrılan Begüm Atman Karataş’tır. “Bizim İçin Şampiyon” filmini izleyenler ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaklardır, izlemeyenler içinse yapılacaklar listesinin en üstüne bu filmi izlemek yazılmalı. Uzun süre en çok izlenen filmler listesinde birinci sırasında kalan filmi sinemada 2 buçuk milyondan fazla kişi izledi. Gerçek hayattan uyarlanan ve filmde de önemli bir yere sahip olan Bold Pilot ile 1996 yılı Gazi Koşu’nda yaptığı 2:26.22’lik derece, bu koşunun kırılamayan rekoru olarak duruyor. Bold Pilot ile Galtee’yi geçtiği uluslararası Boğaziçi koşu da dün gibi hafızalarda.

Halis Karataş 7.000 Barajını Aştı 2

Halis Karataş – Blaze to Win

Gazi Koşusu’nu Bold Pilot (1996) haricinde Popular Demand (2005), Hızel Beyi (2006), Anatoly (2011), Matador Yaşar (2012) ve Blaze To Win (2014) isimli safkanlarla toplamda 6 kez kazanan şampiyon jokey’in kariyerinde 1000’den fazla grup koşu galibiyeti bulunuyor. Kariyerinde bu kadar grup koşu kazanan bir jokeye şapka çıkarmaktan daha fazlası yapılmalı.

Şampiyon jokey, BOSPHORSE olarak hazırlattığımız pastanın kesiminde duygularını ifade etmekte zorlanırken “Birlikte başladığımız, yıllardır at bindiğimiz arkadaşımla beraber (Sadettin Boyraz) bugünlere geldiğimiz için mutluyum, gururluyum. Gösterilen ilgi için de hem meslektaşlarıma hem yarışseverlere teşekkür ediyorum” dedi.

Mehmet Marangoz

Paylaşım

Diğer Yazılar