Kır Ejder Zafere Koştu

Sezonun 3 yaşlı Arap tayları için düzenlenen 4 Grup 1 yarıştan ilki olan Çanakkale Zaferi Koşusu, 1 Ağustos tarihinde Veliefendi Hipodromunda koşuldu. Çim Pistte gerçekleştirilen 1600 metrelik yarışı, otoritelerin favori olarak gösterdikleri Kır Ejder (Berksoy-Lemankızı/Alburak) Jokeyi Ahmet Çelik’le kolay bir şekilde ve 3.5 boy farkla kazanmayı başardı.

Startla birlikte iyi çıkış yaparak öne düştüğü yarışta, bir ara ikinciliğe düşse de düzlüğe çıkılırken yaptığı etkili sprint ile rakiplerine üstünlük kuran Kır Ejder, 46 yıldır koşulan bu anlamlı koşuyu, 1:44.80 ile en iyi ikinci dereceyi yaparak kazandı. Koşunun rekor derecesi ise 2018 yılında 1:44.61 ile kazanan Çaltepe’ye (Ayabakan-Ferayi/Şövalye) ait.

Yarışı orta grupta takip eden Deniz Şövalyesi (Gelibolu-Manita/Berksoy)koşuyu kazanan rakibini yakalamak için hayli mücadele etti ama çok formda görünen Kır Ejder’i geçemedi. Arka gruptan sprintle gelen Romenos (Oymakbeyi-Berzah sultan/Noktabatur) üçüncülükte kaldı. Koşunun dördüncüsü de en yarışı en geride takip edip düzlük sprintiyle tabelayı tamamlayan Adıvar (Onurkaan-Anı/Özgün) oldu.

mehmet

BOSPHORSE Dergisi Genel Yayın Yönetmeni