13 Nisan 2023

Berkenin Kızı Ağır Siklete Rağmen Kazandı

Ankara 75. Yıl Hipodromu’nun sezon açılışında, 1400 metre mesafede ve çim pistte gerçekleşen KV-18 Cevdet Karataş Serbest Handikap Koşusu’nu, 62,5 kg sikletle start alan kısrak Berkenin Kızı (Kaizbert-İpekela/Haberbatur), jokeyi Ayhan Kurşunla kazandı.

Berkenin Kızı Ağır Siklete Rağmen Kazandı

Muallim Halim’in liderliğinde başlayan koşuda, Alda Gör (Bayhan-Soylugelin/Benim Oğlum) de liderlikte ısrar edince oldukça yüksek bir tempo izlendi. Düzlüğe çıkılırken lider olan Alda Gör, liderliğini son 20 metreye kadar korusa da son metrelerde Berkenin Kızı’nın ataklarına direnemeyince koşudan ikinci olarak ayrıldı. Son metrelerde güçlü gelen 2 isimden Canko (Yalnızefe-Sevdamsın Can/Yalaz) üçüncü olurken, 66 kg sikletle start alan Katıoğlu (Sarraf-Kıristina/Sağanak) da dördüncü oldu. Koşuya ilk metrelerde liderlik eden Muallim Halim (Turbo-Delidemir/Demirkazık) ise başarılı bir beşincilik elde etti.

Geçtiğimiz sezon G1 Cahide Koşusu’nu kazanan Berkenin Kızı, bu sene koştuğu ilk koşuda altıncı olmuş, sonraki iki KV-8 koşularda ise ikincilikler almıştı. Ağır sikletine rağmen hem hemcinslerini hem de erkek rakiplerini geride bırakmayı başaran başarılı kısrak, sezonun iddialı isimlerinden biri olarak gözüküyor.

Oytun Yağız Göksel

Paylaşım

Diğer Yazılar