19 Şubat 2023

Başımız Sağ Olsun…

Deprem, şubat sayımızın yayımlanacağa zamana denk gelmesi sebebiyle, bu sayıyı çıkarmak veya çıkarmamak seçenekleri arasında bir süre düşündükten sonra biraz erteleyerek çıkarmaya karar verdik. Üzüntümüz çok büyük, dilimiz varmıyor ama gerçek olan şu ki, eskisi gibi olmasa da hayat devam ediyor.

Başımız Sağ Olsun…

Doğa bize bütün güzelliklerini sundukça biz daha çoğunu istiyoruz. Tüketime dayalı bir yaşam içerisinde, kendi hayatlarımızı da tüketmekten geri kalmıyoruz. Hatta öyle ki doğayla zıtlaşıyoruz, onu kendi isteklerimiz doğrultusunda yönlendirmeye çalışıyoruz. İnsanoğlu dere yataklarına evler, bataklıklara yollar yapıyor. Fay hatları açıkça bilindiği halde sanki hiç olmamış ve daha da kötüsü hiç olmayacakmış gibi depremi görmezden geliyor. Tüm bunların sonucunda da doğa bize kimin patron olduğunu acı tecrübelerle gösteriyor.

Ülke olarak yıllardır artık alışageldiğimiz bu tür doğal felaketlerin sonuncusu ise son yüzyılın en büyük doğal afetlerinden biri olarak tarihe geçti. 6 Şubat sabahı 04:17 ve ardından 13:24’te gerçekleşen 2 şiddetli ve uzun süren deprem sonrasında on binlerce vatandaşımız hayatını kaybederken, yüz binden fazla kişinin yaralandığı açıklandı. Yüz binden fazla binanın ağır hasarlı olduğu, hafif hasarlılarla birlikte yarım milyon binanın etkilendiği ve iki milyondan fazla kişinin göç ettiği belirtildi. Tüm bu üzücü tablo içerisinde ülke olarak bir yandan depremin psikolojik ve ekonomik yaralarını sarmaya çabalarken, bir yandan da sorumluluklarımızı gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Deprem, şubat sayımızın yayımlanacağa zamana denk gelmesi sebebiyle, bu sayıyı çıkarmak veya çıkarmamak seçenekleri arasında bir süre düşündükten sonra biraz erteleyerek çıkarmaya karar verdik. Üzüntümüz çok büyük, dilimiz varmıyor ama gerçek olan şu ki, eskisi gibi olmasa da hayat devam ediyor. Depremzedelerimize, görünen ve görünmeyen yollarla yardımlarda bulunan herkese, özellikle de atçılık camiamızın mensuplarına şükranlarımı iletiyorum.

Son olarak da dünyanın birçok ülkesinden Türkiye’ye yardıma gelen dostlarımıza, maddi ve manevi yardımda bulunan kişi ve kuruluşlara, Camelot’un aşım hakkını depremzedelere bağışlayan Coolmore Harası’na ve Ukrayna, Suriye ve Türkiye yararına aşım haklarını açık artırmaya çıkaran haralara ve bu satışı organize eden Tattersalls’a teşekkürlerimi iletiyorum. Maddi veya manevi yapılan her yardım, verilen her destek çok önemli çünkü acılar paylaştıkça azalır…

Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar, kalanlara ise sabırlar diliyorum. Başımız sağ olsun…

Şubat sayımızı okumak için tıkla!

Mehmet Marangoz

Paylaşım

Diğer Yazılar